VarjuOrg

Linux / Windows – what’s the difference…

Pekka Himase 2004 aasta raport Soome Parlamendile

Kust alustada? Oli huvitav lugemine… Kuna on suht ajaliselt hektilised ajad, miska vaba aega ei soostu teps mitte olema, sain põgusalt tutvuda eelnimetatud kirjandusteosega. 3 sotsiaalse mudeliga võrreldes, sarnaneb eesti tänu MASU’le suht Silicon Valley’ga – küll rahaliselt ja kuritegevuselt kõvasti väiksemas formaadis – kuid siiski. Meil oli IT valdkonnas kõik peaaegu et tore, siis arvati et läheb kohe hulluks, tootlus langes ja hakati IT valdkonna töölisi osaliselt töölt “vabastama”. Samas olgem ausad, ei olnud just kõik kõige kirkamad kriidid karbis, aga siiski… Ning samas on päris palju inimesi, kes IT alal oma kooli v ülikooli lõpetavad ning tahaks “peale tulla” kuid ei saa. Millest tuleneb jällegi paratamatus et nö IT riigis (milleks eesti ennast pidevalt kuulutada tahab) om IT haridusega rahvast palju aga töökohti vähestele. Samuti on langenud erastruktuurides ka palgatase, miska soosib helgemate peade väljarännet välismaale…

Soome kohapealt nõustun mõneti – seal on parem, palgad on stabiilsed ja töötingimused samuti oluliselt paremad.

Nö. “ideaalset ühiskonda” oleks eestil töenäoliselt raske saavutada, kuigi selle poole pürgitakse. Edukaks leidmiseks peaks me riigilt ära heitma dekadentliku Nõukaaegse yhiskonna varjud ja kaotama ära ahnuse.  Et mitte väga pessimistlik välja näha, siis eesti on kõvasti arenenud, kuigi viimasel ajal on too areng meils seisma jäänud. Ja samas oleks huvitav teada, palju liidust liitu liikumisel taastumisajaks oleks… Nõukaliidust ja plaanimajandusest taastusime pea 5 aastat – huvitav palju EU’ga ühinemisest (raudselt MASU tekitaja!) taastumine aega võtab?

Himase poolt kirjeldatud heaoluühiskonda ei saa tulema – võibolla leidub tulevikus aga sarnaseid mudeleid.

(Miks ei saaks heaoluühiskonda tulema – asjast huvitanutel soovitan rentida või omandada endale selline film nagu “Serenity” a.k.a Firefly – sealne olustik sarnaneb suht post apocalyptilisele maailmakorrale, kus inimene on püüdnud kogu aeg taga ajada seda suurepärast ühiskonda, luues aga uue kurja mis teda ennast tagamusest hammustama tuleb. Ühesõnaga – inimloomust ei muuda.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *