VarjuOrg

Linux / Windows – what’s the difference…

Kuidas teha ametlikult DDos attacki ilma et keegi karistada saaks?

Nonii…

Vabariigi valitsus (eeldan et see idee tuli valitsuselt) on saanud suurepäraselt hakkama DDos ründe võimaldamisega. Hetkel (15:00) on endiselt maas lehekülg: paberivaba.ark.ee

Miks seda tehti:
Keegi kuskil võttis vastu otsuse: “Alates 19.01.2013 peatub mootorsõidukijuhi juhtimisõigus tema järgmise tervisekontrolli läbimise tähtpäeva saabumisel, kui isik ei esita hiljemalt nimetatud tähtpäeval Maanteeametile uut tervisetõendit.”
Rahvasuus tõlgendati seda ka nii et juhul kui sul load kehtivad kuni 2015 aga tervisetõend on lõppenud 2012 aastaga või siis lõpeb ennem 19.01.2013, siis seejärel on ka load kehtetud. See on ka tõsi.
(Küsisin ka kodustelt – nendel probleeme pole 2009 load vahetatud ja tervisetõend OK kuni kümneks aastaks.)

Kuidas seda tehti:
Ametlikult ei ole ma kuskil meedias ühtegi tuvastatavat uudist selle kohta kuulnud. Samas Maanteeameti kodulehel
on aga see info vist juba ammu üleval.
Samas tänasest hakkas see massiliselt levima FB keskkonnas ja kell 13:30 alates Delfis ja seejärel muudes veebi väljaannetes

Rahvas läks paanikasse ja kõik hakkasid oma veebilehitsejates ARK paberivaba keskkonda uurima (loe: tahtmatult DDos rünnet tegema). Peaaegu koheselt võeti see süsteem maha ning pandi veebilehele teade et alates 16:00 paberivaba ARK veebiteenus taastub.
16:00 seisuga oli aga endiselt see teenus maas ning vahelduva eduga laadis leht ennast kas 1- … minutit või oli üldse kättesaamatu.

Hetkeseisuga (16:45) on nähtavasti suurem DDos möödas ja leht on aktiviseeritud ning teenus kättesaadav.
(update: 18:00 – leht on jällegi maas – enamus “töörahvast” on vist koju “vaatama” jõudnud)

Keda karistatakse:
Mitte kedagi karistada ei saa – minu nägemust mööda tuleks tegelikult karistada neid tüüpe, kes sellest seadusemuudatusest õigeaegselt ei teavitanud ning ka neid IT juhte, kes ei suuda tagada teenuse toimimist piisava rahvahulga külastuse korral… Jääb endiselt kehtima termin: Äri Eesti moodi, kus valitakse alati odavam aga mitte turvalisem lahendus.

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *